edimax
16 بهمن 1401 - 15:09

درخواست برای آزادی زندانیان سیاسی بحرین

بسیاری از فعالان و کاربران فضای مجازی با تاکید بر وضعیت بغرنج زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه خواستار آزادی آن‌ها شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، فعالان و کاربران شبکه اجتماعی  بحرینی بعد از دو هفته از درخواست صدها زندانی سیاسی در زندان‌های آل خلیفه شرایط غیرانسانی آن‌ها را محکوم کردند و کمپینی تحت عنوان « مرگ تدریجی» راه اندازی کردند.‌

ناظران و فعالان حقوق بشری اعلام کردند که زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه در شرایط غیرانسانی و بغرنج به سر می‌برند و این درحالی است که وضعیت آن‌ها در زندان‌ها بعد از درخواست از مقامات بحرینی برای بهبود شرایط بدتر شده است.

آن‌ها تاکید کردند که 678 زندانی سیاسی در بحرین نامه‌ای مشترک به مقامات بحرین نوشتند و در آن‌ خواستار بهبود شرایط زندان شدند.

ناظران و فعالان حقوق بشری خواستار راه‌حل‌های جامع و دائمی شدند که شامل آزادی زندانیان یا حداقل بهبود شرایط آنها در داخل زندان می‌شود.

این فعالان درد و رنج صدها زندانی را در داخل زندان‌ها به ویژه زندان «جو»  ارائه کردند.

 یکی از فعالان نوشت: بیش از 600 زندانی سیاسی در زندان‌های آل خلیفه خواستار توقف اقدامات تنبیهی  شدند که نیروهای امنیتی برای انتقام از زندانیان مانند  سلول انفرادی، محرومیت از درمان، مجازات دسته جمعی و محرومیت از ارتباط با خانواده به آن متوسل می‌شوند.

« باقر درویش» فعال سیاسی و حقوق بشر بحرین نیز اعلام کرد که زندانیان سیاسی در زندان‌ مرکزی بدنام «جو» از  آب آلوده،  مواد غذایی فاسد، محرومیت از نور خورشید، سهل انگاری پزشکی، سلول انفرادی ، شکنجه و بدرفتاری و محرومیت از حقوق مذهبی و آزادی‌های دیگر در رنج و عذابند.

 وی از مقامات بحرینی خواست تا زندانیان را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

« سندس الاسد» فعال حقوق بشری دیگر نیز اعلام کرد که زندان‌های آل خلیفه مملوء از زندانیان آزادی بیان است که حق آن‌ها آزادی است نه زندان. اگر کسی را به خاطر بیان عقایدش بازداشت کردید چرا آزار و اذیت؟ چرا او را از درمان و حقوق اولیه محروم می‌کنید؟ انسانیت کجاست؟

دکتر « ریما شالان» نیز تاکید کرد که وضعیت زندان‌های بحرین بحرانی است و این وضعیت ادامه دارد؛ چرا که زندانیان از ساده‌ترین چیزها مانند آفتاب گرفتن، مراقبت‌های پزشکی، ملاقات خانوادگی و برگزاری مراسم  مذهبی محروم هستند.

بسیاری از فعالان دیگر نیز اعلام کردند که زندانیان بحرینی همواره شکایت خود را به ادارات زندان ارائه کرده‌اند؛ اما پاسخی دریافت نکرده‌اند.

از جمله خواسته‌های زندانیان لغو سلول انفرادی، برپایی نماز جمعه، افزایش زمان گذراندن خارج از سلول، بهبود برنامه‌ها و مراحل ملاقات و اجازه حضور آنها در مراسم ختم بستگان درجه یک و درجه دو است.

زندانیان همچنین خواهان آن هستند که هر زندانی به جای 30 دقیقه،  تا 2 ساعت در ماه  با بستگان خود اجازه ملاقات داشته باشد.همچنین آن‌ها با اشاره به اینکه خدمات ضعیف پزشکی باعث وخامت  اوضاع جسمانی برخی از بازداشت شدگان و  حتی فوت برخی از آن‌ها شده ، خواستار بهبود مراقبت‌های پزشکی هستند.

 یک فعال حقوق بشر دیگر نیز اعلام کرد که خداوندا انتقام این زندانیان را از ستمگران بگیر، خداوندا از تو می‌خواهیم با قدرت خود ظالمان و ستمگران در بحرین را نابود کنی و به خاطر حضرت محمد (ص) و خاندان پاکش همه بازداشت شدگان را  آزاد کنی.

یک حساب کاربری نیز نوشت: هر روز تصاویری ظالمانه و غیرانسانی  از وضعیت زندانیان در زندان «جو»  منتشر می‌شود که  این موضوع توسط سازمان‌های بین‌المللی مستند شده است در حالی که مسئولین متکبر و ظالم هستند و قربانیان این ظلم زندانیان و خانواده‌هایشان هستند.

بر اساس گزارش یکی از فعالان حقوق بشر به نقل از  زندانیان ، مشکل آب یکی از بزرگترین مشکلات زندان است. آب بیشتر اوقات قطع یا خیلی ضعیف و آب گرم مانند یک سکه کمیاب است . آب آشامیدنی نیز طعم بسیار بدی دارد و کاملا مشخص است که آب آلوده است.

یک شهروند بحرینی نیز اعلام کرد که «ابتصام الصائغ» فعال بحرینی می‌گوید انتظار نداشت در زندان‌ها مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گیرد.

 سازمان آمریکایی‌های حامی دموکراسی و حقوق بشر در بحرین نیز اعلام کرد که  از مهمترین موارد نقض حقوق  زندانیان سیاسی در زندان‌های آل خلیفه  لگد زدن، سیلی زدن، قراردادن زندانی در اتاق با گرما یا سرمای شدید ،ضربه با باتوم ، آویزان کردن، مجبور کردن آن‌ها به ایستادن برای مدت طولانی، محروم کردن از خواب و حمام، شوک الکتریکی و تجاوز  است.

این سازمان در ادامه تاکید کرد:  از دیگر موارد نقض حقوق زندانیان سیاسی در بحرین تهدید به قتل اعضای خانواده، شکنجه بیشتر، جلوگیری از اقامه نماز، توهین به خانواده و شخصیت‌های برجسته دینی و زندان انفرادی طولانی مدت است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و مؤسسه حقوق و دموکراسی بحرین در گزارش مشترکی که اکتبر گذشته منتشر شد اشاره کردند که دادگاه‌های بحرین متهمان را مجرم شناخته و پس از محاکمه‌های ناعادلانه به اعدام محکوم کرده‌اند.

بر اساس گزارش این سازمان‌ها، دادگاه‌های بحرین حقوق متهمان را برای محاکمه عادلانه، از جمله حق انتخاب وکیل در بازجویی نقض می‌کنند».

این در حالی است که دولت بحرین در گزارشی که توسط شورای حقوق بشر خود صادر و به سازمان ملل ارائه کرد، مدعی شد :« بحرین  از همه ابزارها برای فراهم کردن یک محیط دموکراتیک استفاده می‌کند».

حساب کاربری «جنبش جوانان الدراز» نیز تاکید کرد: خانواده‌های زندانیان عقیدتی در منطقه السنابس به اعتراضات  مسالمت‌آمیز خود برای آزادی فوری همه زندانیان سیاسی ادامه می‌دهند.

 در همین راستا جمعیت ملی اسلامی «الوفاق» بحرین نیز تاکید کرد: زندانیان سیاسی بیش از 10 سال است که در زندان هستند، فقط به این دلیل که خواستار  اصلاحاتی در کشور برای منافع همه شهروندان هستند. شکنجه کردن، سو استفاده کردن، محرومیت از  درمان، محرومیت از تماس، توهین به آن‌ها از رویکرد سیستماتیک  مقامات بحرینی است.

اخیرا  678 زندانی بحرینی طی طوماری خطاب به رژیم آل خلیفه خواستار فراهم شدن شرایط انسانی و بهداشتی برای آن‌ها شدند. درخواست آن‌ها با اقدامات تنبیهی شدیدی  مواجه شد؛ چرا که  مقامات بحرینی فروشگاه زندان فروش اقلام اولیه، بهداشتی و غذایی و مایحتاج آنها (مانند شیر، آب، غذا و لباس زمستانی)  و حتی آب آن‌ها را قطع کردند.

شایان ذکر است که بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

زندانیان سیاسی در بحرین تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار دادند که رژیم آل خلیفه هر صدای مخالفی را از خلال بازداشت، شکنجه و اعدام خاموش می‌کند.

شرایط نامناسب زندان‌های بحرین با توجه به شیوع بیماری بین بازداشت شدگان و فراهم نکردن مراقبت پزشکی کافی از آنها و مشکل ازدحام جمعیت باعث فوت تعدادی از آنها شده است. در نوامبر 2015، حدود 2500 زندانی در زندان «جو» ثبت شد که تنها 2 پزشک ، یک نفر برای هر شیفت داشتند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1020217